SEASON 1909/10
Extra preliminary round
Johnstown Amateurs
5-1
Coedpoeth
Johnstown disqualified – ineligible players
Cwm Parc & Treorchy United
3-1
Barry District
Ton Pentre
3-2
Barry Dock Albion
Llanbradach
1-4
Aberdare
Preliminary Round
Llandudno Amateurs
0-2
Carnarvon United
Buckley Rangers
4-1
Buckley Engineers
Rhos Rangers
7-1
Brynteg White Stars
Ruabon
2-1
Brymbo Victoria
Coedpoeth
2-1
Summerhill
Aberystwyth Town
4-2
Welshpool
Towyn Rovers (w/o)
v
Llanfyllin (withdrew)
Middlewich
4-1
Greenfield
Nantwich
3-1
Saltney
Denbigh
1-7
Northern Nomads
Mardy
0-1
Aberdare
Cwm Parc & Treorchy United
2-2
Ebbw Vale
replay 8-1
Merthyr Town
5-1
Cardiff City
Cardiff Corinthians
1-7
Ton Pentre
First Round
Beaumaris
1-10
Carnarvon United
Rhyl
3-0
Conway
Buckley Engineers
5-2
Ruabon
Rhos
3-1
Coedpoeth
Aberyswyth Town
8-0
Montgomery
RWW Newtown
2-2
Towyn Rovers
replay 2-3
Whitchurch
2-1
Oswestry United
Ironbridge (w/o)
v
Wellington Town (withdrew)
Middlewich
4-2
Northern Nomads
Llandrindod Wells
1-2
Llanidloes United
Aberdare
1-1
Merthyr Town
replay 1-3
Cwm Park & Treorchy United
2-2
Ton Pentre
replay 0-2
Nantwich
v
Tranmere Rovers
Tranmere Rovers struck out of the competition
Second Round
Rhyl
2-1
Carnarvon United
Buckley Engineers
3-3
Rhos
replay 0-5
Towyn Rovers
0-4
Aberystwyth Town
Whitchurch
8-2
Ironbridge
Nantwich
4-2
Middlewich
Builth Wells
1-5
Llanidloes United
Merthyr Town
4-1
Ton Pentre
Milford Haven United
bye
 
Third Round
Milford Haven United
3-3
Aberystwyth Town
replay 2-0
Connahs Quay & Shotton
3-1
Bangor
Druids
4-0
Chirk
Merthyr Town
1-1
Treharris
replay 0-4
Rhyl
2-6
Chester
Wrexham
2-1
Rhos
Nantwich
1-0
Whitchurch
Wellington St George
4-0
Llanidloes United
Fourth Round
Connahs Quay & Shotton
3-1
Treharris
Wellington St George
1-2
Wrexham
Chester
3-1
Druids
Nantwich
1-1
Milford Haven United
replay 1-2
Semi-finals
Wrexham
1-1
Connahs Quay & Shotton
replay 3-1, both matches at Chester
Chester
0-0
Milford Haven United
at Merthyr, Milford refused to replay - dismissed
Final
Chester
at Wrexham