SEASON 1955/56
First Round
Buckley Wanderers
7-2
Prestatyn Town
Denbigh Town
0-5
31st TRRA Kinmel
Saltney Rustproof
6-5
Gwersyllt United
replay 3-0 as ground did not comply with rules. Ground put in order for replay.
Pentre Broughton
1-5
Mold Alexandra
Llay United
1-1
Llay Welfare
replay 4-1
Holt Nomads
2-0
Gresford Colliery SC
Coedpoeth
2-4
Rogers & Jackson (Wrexham)
Overton St Mary’s
3-6
Chirk AAA
Rhostyllen SC
3-2
Ruabon Athletic
Ruthin FC
0-5
Druids United
Llangollen
2-5
Brymbo Steelworks
Corwen Amateurs
2-3
Penycae
Rhos Rangers
2-1
Bradley Rangers
Portland United (Wrexham)
0-10
Bala Town, at Bala
Aberayron
1-3
Machynlleth
Barmouth & Dyffryn United
1-3
55th RA Tonfannau
Towyn
6-2
Corris United
Dolgelley
3-0
Trawsfynnydd
Llanidloes Town
1-1
Welshpool
replay 3-0
Newtown
4-1
Caersws Amateurs
Llanfyllin
3-1
Llanfechain Athletic
Llandrindod Wells
3-5
Knighton Town
Troedyrhiw
1-0
Cardiff Corinthians
Port Talbot Athletic
7-2
Grovesend Welfare
Haverfordwest Athletic
6-3
Glanrhyd Ystradgynlais
Second Round
Penmaenmawr
2-4
Portmadoc
Connahs Quay Nomads
1-2
Borough United
31st TRRA Kinmel
5-2
Llanrwst Town, at Llanrwst
Holyhead Town
5-1
Llandudno
Llanfairfechan Town
0-10
Colwyn Bay, at Colwyn
Holywell Town
5-0
Mold Alexandra
Caernarvon Town
11-2
Bethesda Athletic
Rhostyllen SC
8-2
Saltney Rustproof Sports
Rogers & Jackson (Wrexham)
1-3
Holt Nomads
Buckley Wanderers
9-1
Corwen Amateurs
Chirk AAA
1-3
Druids United
Bala Town
2-5
Llay Welfare
Rhos Rangers
2-0
Brymbo Steelworks
Newtown
6-0
Machynlleth
Knighton Town
6-1
Llanfyllin
Llanidloes Town
1-4
55th RA Tonfannau
Towyn
4-2
Dolgelley
Haverfordwest Athletic
7-1
Tonyrafail Welfare
Aberystwyth Town
2-4
Pembroke Borough
Brecon Corinthians
9-3
Troedyrhiw
Port Talbot Athletic
1-3
Ebbw Vale
Abergavenny Thursdays
2-0
Milford United
Third Round
Portmadoc
2-1
31st TRAA Kimnel
Borough United
1-0
Buckley Wanderers
Pwllheli & District
4-0
Holywell Town
Caernarvon Town
6-0
Colwyn Bay
Blaenau Ffestiniog FC
4-2
Holyhead Town
Druids United
5-3
Rhostyllen SC
Rhos Rangers
4-1
Holt Nomads
Oswestry Town
4-1
Llay United
Newtown
2-0
Knighton Town
55th RA Tonfannau
4-1
Towyn
Abergavenny Thursdays
1-3
Brecon Corinthians
Ebbw Vale & Cwm
0-0
Pembroke Borough
replay 2-3 both matches played at Pembroke
Fourth Round
Blaenau Ffestiniog FC
1-2
Rhos Rangers
Flint Town United
1-3
Pwllheli & District
Oswestry Town
3-1
Druids United
Caernarvon Town
2-4
Portmadoc
Rhyl
5-2
Bangor City
Borough United
1-2
55th RA Tonfannau
Merthyr Tydfil
2-3
Lovell’s Athletic
Pembroke Borough
3-1
Haverfordwest County*
Llanelly
5-0
Brecon Corinthians
* name change in mid-season?
Fifth Round
Rhyl
0-2
Chester
Pwllheli & District
1-2
Wrexham
Oswestry Town
5-2
Rhos Rangers
Portmadoc
7-3
55th RA Tonfannau
Llanelly
1-0
Lovell's Athletic
Swansea Town
9-4
Newtown, at Newtown
Newport County
8-1
Barry Town
Pembroke Borough
2-2
Cardiff City
replay 0-9
Sixth Round
Newport County
5-1
Llanelly
Swansea Town
1-0
Chester
Oswestry Town
3-3
Portmadoc
replay 0-0 2nd replay 3-0
Cardiff City
5-3
Wrexham
Semi finals
Oswestry Town
0-7
Cardiff City
at Wrexham
Swansea Town
5-2
Newport County
at Cardiff
Final
Swansea Town
at Cardiff