SEASON 1957/58
First Round
Corwen Amateurs
2-4
Ruthin FC
Denbigh Town
11-1
Llangollen
Prestatyn Town
4-8
31st TRRA Kinmel
Overton St Mary's
3-2
Buckley Rovers
Rogers & Jackson
2-2
Penycae
replay 4-2 both matches at Rogers & Jackson
Holt Nomads
1-3
Pentre Broughton
Rhostllyen SC
1-0
Rhosddu
British Celanese
1-5
Rubery Owen
Rhos Aelwyd
3-6
Llay Welfare
Mold Alexandra
5-0
Bala Town
Aberdovey
3-6
Towyn
Dolgellau
2-7
Barmouth & Dyffryn
Machynlleth
5-0
Corris United
Aberayron
0-11
Newtown, at Newtown
Llanfair Caereinion
3-4
Caersws Amateurs
Llanidloes Town
4-0
Llandrindod Wells
Kington Town
9-2
Knighton Town
Garw Athletic
2-4
Briton Ferry Athletic
Hakin United
9-2
Royal Naval Mine Depot Milford Haven
Glanrhyd Ystradgynlais
0-0
Morriston Town
replay 1-7
Second Round
Llandudno
5-1
Penmaenmawr
31st TRRA Kinmel
7-0
Ruthin FC
Borough United
4-1
Holywell Town
Bethesda Athletic
3-0
Colwyn Bay
Denbigh Town
5-0
Mold Alexandra
Connah’s Quay Nomads
7-1
Blaenau Ffestiniog FC
Nantlle Vale
6-1
Llanfairfechan Town
Rhostyllen SC
5-4
Druids United
Rubery Owen Wrexham
11-2
Bradley Rangers
Buckley Wanderers
4-4
Rogers & Jackson Wrexham
replay 5-3
Brymbo Steelworks
10-2
Overton St.Mary’s
Welshpool
7-5
Llay Welfare
Pentre Broughton
v
Chirk AAA, dismissed
55th RA Tonfannau
6-2
Kington Town
Llanidloes Town
4-1
Caersws Amateurs
Towyn
0-3
Newtown, at Newtown
Barmouth & Dyffryn United
4-4
Machynlleth
replay 0-6
Cardiff Corinthians
5-3
Hakin United
Port Talbot Athletic
2-3
Caerau Athletic
Ebbw Vale
2-0
Pembroke Borough
Aberystwyth Town
0-3
Milford United
Briton Ferry Athletic
2-6
Haverfordwest County, at Haverfordwest
Brecon Corinithians
4-0
Morriston Town
Abergavenny Thursdays
3-0
Troedyrhiw
Third Round
Flint Town United
7-0
Denbigh Town
Pwllheli & District
3-3
Nantlle Vale
replay 2-4
31st RA Kinmel
1-3
Connahs Quay Nomads
Portmadoc
1-3
Llandudno
Bethesda Athletic
2-6
Holyhead Town
Caernarvon Town
3-0
Borough United, at Llandudno Junction
Rubery Owen
5-2
Brymbo Steelworks
Welshpool
10-0
Pentre Broughton
Rhostyllen SC
1-1
Buckley Wanderers
replay 0-2
Hereford United
6-1
Machynlleth
Newtown
2-0
Llanidloes Town
Brecon Corinthians
3-8
55th RA Tonfannau
Haverfordwest County
2-0
Cardiff Corinthians
Abergavenny Thursdays
4-3
Ebbw Vale
Caerau Athletic
2-2
Milford United
replay 3-4
Fourth Round
Buckley Wanderers
1-6
Oswestry Town
Nantlle Vale
2-4
Bangor City
Caernarvon Town
4-1
Welshpool
Rhyl
3-2
Holyhead Town
Llandudno
5-1
Connahs Quay Nomads
Rubery Owen
3-6
Flint Town United
Lovell's Athletic
2-1
Newtown, at Newtown
Haverfordwest County
4-0
55th RA Tonfannau
Hereford United
4-0
Merthyr Tydfil
Llanelly
2-4
Barry Town
Abergavenny Thursdays
4-3
Milford United
Fifth Round
Wrexham
7-0
Flint Town United
Llandudno
0-2
Caernarvon Town
Rhyl
2-0
Bangor City
Oswestry Town
1-3
Chester
Barry Town
1-2
Abergavenny Thursdays
Cardiff City
0-2
Hereford United
Lovell's Athletic
2-2
Haverfordwest County
replay 3-1 both matches played at Haverfordwest
Newport County
2-5
Swansea Town
Sixth Round
Wrexham
4-0
Abergavenny Thursdays
Caernarvon Town
4-2
Rhyl
Hereford United
2-1
Lovell's Athletic
Chester
2-0
Swansea Town
Semi finals
Chester
1-1
Hereford United
at Wrexham replay 2-0 at Swansea
Caernarvon Town
2-4
Wrexham
at Bangor
Final
Chester
at Chester replay 2-1 at Wrexham