SEASON 1959/60
First Round
Mold Alexandra
1-1
Overton St Mary's
replay 1-4
Rhos Aelwyd
9-2
Thomas Marshall SC
Denbigh Town
7-1
Pontfadog YC
Buckley Rovers
6-1
Holt Nomads
Bradley Rangers
8-1
Rhostyllen SC
Bala Town
3-2
Corwen Amateurs
Towyn
2-3
Machynlleth
Barmouth & Dyffryn United
5-1
Dolgelley
Knighton Town
2-2
Felindre
replay 5-3
Llanidloes Town
6-3
Caersws Amateurs
Llandrindod Wells
5-2
Newtown
Second Round
Nantlle Vale
5-1
Penmaenmawr
Prestatyn Town
3-2
31st TRRA Kinmel
Llangollen
5-4
Chirk AAA
Ruthin FC
1-4
Rhos Aelwyd
Druids United
2-1
Bradley Rangers
Denbigh Town
6-2
Overton St Mary's
Buckley Rovers
1-2
Brymbo Steelworks
Connahs Quay Nomads
0-3
Llay Welfare
Aberystwyth Town
3-1
Bala Town
Machynlleth
7-2
Knighton Town
Barmouth & Dyffryn United
3-1
Welshpool
Llandrindod Wells
2-2
Llanidloes Town
replay 5-1
Morriston Town
0-9
Ton Pentre
played at Ton Pentre
Cardiff Corinthians
8-0
Garw Athletic
Ebbw Vale
0-2
Caerau Athletic
Brecon Corinthians
6-2
Carmarthen Town
Briton Ferry Athletic
1-5
Haverfordwest County
played at Haverfordwest
Port Talbot Athletic
0-3
Pembroke Borough
Third Round
Blaenau Ffestiniog FC
2-1
Flint Town United
Portmadoc
2-2
Holywell Town
replay 3-4
Nantlle Vale
2-3
Llandudno
Bethesda Athletic
2-1
Caernarvon Town
Pwllheli & District
0-1
Borough United
Colwyn Bay
2-0
Prestatyn Town
Llangollen
2-1
Llay Welfare
Druids United
3-1
Brymbo Steelworks
Rhos Aelwyd
5-3
Denbigh Town
Machynlleth
2-1
Llandrindod Wells
Aberystwyth Town
6-2
Barmouth & Dyffryn United
Ton Pentre
6-0
Brecon Corinthians
Llanelly
4-0
Haverfordwest County
Pembroke Borough
2-5
Caerau Athletic
Abergavenny Thursdays
2-1
Cardiff Corinthians
Fourth Round
Rhyl
0-1
Colwyn Bay
Holywell Town
2-1
Blaenau Ffestiniog FC
Druids United
1-2
Llandudno
Bethesda Athletic
7-3
Llangollen
protest Bethesda dismissed - ineligible player
Borough United
4-0
Rhos Aelwyd
Abergavenny Thursdays
3-1
Llanelly
Caerau Athletic
2-1
Aberystwyth Town
Merthyr Tydfil
3-1
Barry Town
Machynlleth
2-5
Ton Pentre
Fifth Round
Chester
0-2
Holywell Town
Bangor City
5-2
Colwyn Bay
Wrexham
4-0
Llandudno
Borough Utd
8-1
Llangollen
Caerau Athletic
3-5
Newport County
Swansea Town
6-1
Merthyr Tydfil
Cardiff City
5-0
Lovell's Athletic
Abergavenny Thursdays
5-1
Ton Pentre
Sixth Round
Bangor City
5-1
Holywell Town
Swansea Town
1-2
Cardiff City
Wrexham
3-0
Newport County
Abergavenny Thursdays
3-0
Borough United
Semi-finals
Cardiff City
1-1
Bangor City
at Wrexham 4-1 at Newport
Wrexham
2-2
Abergavenny Thursdays
at Newport 2-0 at Hereford
Final
Wrexham
Replay
Cardiff City
at Wrexham