SEASON 1977/78
Qualifying Round
Buckley FC
2-2
Coedpoeth SC
replay 6-3
Cwmbran Celtic
2-0
Aberaman Athletic
Seven Sisters
2-3
Garw Athletic
Milford United
1-1
Port Talbot Athletic
replay 0-2
First Round
Denbigh Town
0-4
Courtaulds Greenfield
Caernarvon Town
1-3
Point of Ayr
Nantlle Vale
1-3
Conwy United
Connahs Quay Nomads
7-0
Llandudno Swifts
Porthmadog
3-1
Flint Town United
Rhos United
0-3
Colwyn Bay
Prestatyn Town
1-1
Blaenau Ffestiniog FC
Prestatyn Town Town withdrew
Brymbo Steelworks
1-1
Mold Alexandra
replay 3-2
New Broughton
5-0
Druids United
Rhosddu
1-3
Bala Town
Gresford Athletic
0-2
Ruthin FC
Chirk AAA
0-7
Buckley FC
Newtown
4-0
Llandrindod Wells
Llanidloes Town
2-0
Aber AC
Aberystwyth Town
2-1
Talgarth
Knighton Town
1-2
Caersws
Llanfair Caereinion
1-2
Presteigne St Andrews
Welshpool
2-1
Rhayader Town
Berriew
1-1
Towyn
replay 1-4
Stourbridge
1-1
Worcester C
FT? 4-6 on penalties
Brierley Hill Alliance
0-0
Oswestry Town
replay 0-4 1st match played on the ground of Lye Town
Kidderminster Harriers
2-1
Bridgnorth Town
Cwmbran Celtic
1-1
Caerleon
replay 1-0
Cardiff Corinthians
0-2
Ferndale Athletic
Merthyr Tydfil
2-1
Caerau Athletic
Cardiff College of Education
0-1
Afan Lido
Blaenrhondda
0-4
Barry Town
Sully
2-1
Ebbw Vale
Tonyrefail Welfare
0-4
Ton Pentre
Ammanford Town
2-1
Briton Ferry Athletic
Morriston Town
1-2
BP Llandarcy
Llanelli
3-1
Pontardawe Athletic
Garw Athletic
1-1
Port Talbot Athletic
replay 0-1
Haverfordwest County
1-0
Pembroke Borough
Second Round
Courtaulds Greenfield
2-2
Buckley FC
replay 2-0
Rhyl
0-0
Conwy United
6-7 on penalties
Point of Ayr
3-3
Porthmadog
replay 0-1
Bala Town
2-3
Connahs Quay Nomads
Colwyn Bay
1-2
Ruthin FC
New Broughton
2-3
Brymbo Steelworks
Blaenau Ffestiniog FC
2-0
Pwllheli & District
Towyn
6-0
Newtown
Kidderminster Harriers
5-1
Aberystwyth Town
Worcester City
3-0
Llanidloes Town
Presteigne St Andrews
2-1
Welshpool
Caersws
3-2
Oswestry Town
BP Llandarcy
0-2
Ton Pentre
Llanelli
0-1
Port Talbot Athletic
Ammanford Town
1-4
Barry Town
Cwmbran Celtic
1-8
Merthyr Tydfil
Haverfordwest County
2-1
Afan Lido
Ferndale Athletic
5-3
Sully
Third Round
Connahs Quay Nomads
1-1
Brymbo Steelworks
replay 1-2
Courtaulds Greenfield
3-1
Porthmadog
protest - Courtaulds dismissed
Bangor City
9-0
Conwy United
Ruthin FC
2-3
Blaenau Ffestiniog FC
Kidderminster Harriers
2-0
Barry Town
Towyn
1-1
Bridgend Town
replay 2-4
Haverfordwest County
2-5
Merthyr Tydfil
Caersws
0-2
Sully
Presteigne St Andrews
0-3
Worcester City
Port Talbot Athletic
0-0
Ton Pentre
replay 2-1
Fourth Round
Porthmadog
0-3
Shrewsbury Town
at Shrewsbury
Kidderminster Harriers
2-2
Brymbo Steelworks
replay 2-0
Chester
0-2
Wrexham
Bangor City
9-0
Blaenau Ffestiniog FC
Merthyr Tydfil
2-0
Port Talbot Athletic
Worcester City
2-2
Cardiff City
replay 0-3
Swansea City
0-0
Newport County
replay 0-1
Sully
1-2
Bridgend Town
Fifth Round
Newport County
1-3
Bangor City
Wrexham
3-0
Merthyr Tydfil
Bridgend Town
1-2
Shrewsbury Town
Cardiff City
1-1
Kidderminster Harriers
replay 3-1
Semi-finals
Bangor City
4-2
Shrewsbury Town
Cardiff City
0-2
Wrexham
Final 1st Leg
Wrexham
Final 2nd Leg
Bangor City