SEASON 1985/86
First Round
Llanrwst United
1-3
BSC Shotton
Flint Town United
3-3
Connah’s Quay Nomads
replay 3-2
Conwy United
2-3
Holywell Town
Bethesda Athletic
1-1
Llanfairpwll
replay 2-3
Blaenau Ffestiniog FC
2-0
Llandudno Amateurs
Pwllheli & District
2-1
Pilkingtons St Asaph
Rhos United (withdrew)
v
Porthmadog (w/o)
Druids United
2-2
Mold Alexandra
replay 1-9
Grapes Moss
1-0
Denbigh Town
Cefn Albion
1-1
Brymbo Steelworks
replay 2-4
Chirk AAA
1-0
Rhos Aelwyd
Bala Town
1-2
Gresford Athletic
Llandrindod Wells
0-1
Newtown
Machynlleth
2-7
Caersws
Oswestry Town
3-1
Llanidloes Town
Aberystwyth Town
3-1
Presteigne St Andrews
Kidderminster Harriers
2-0
Montgomery Town
Knighton Town
1-1
Rhayader Town
replay 0-3
Afan Lido
0-1
Taffs Well
Ammanford Town
2-4
South Glamorgan lnstitute
Ferndale Athletic
2-1
Spencer Works
Abercynon Athletic
5-0
Pontawdawe Athletic
Aheraman
3-1
BP Llandarcy
Newport YMCA
0-3
Abergavenny Thursdays
Second Round
Lex XI
2-0
Colwyn Bay
Oswestrv Town
1-0
Newtown
Caernarfon Town
2-0
Tywyn
BSC Shotton
0-1
Holywell Town
Protest Holywell dismissed from competition.
Brymbo Steelworks
2-0
Rhayader Town
Chirk AAA
2-2
Kidderminster Harriers
replay 1-10
Worcester City
2-1
aet
Rhos United
Caersws
1-1
Flint Town United
aet replay?? 2-1
Mold Alex
3-1
Aberystwvth Town
Gresford Athletic
2-3
Pwllheli & District
Grapes Moss
0-5
Rhyl
at Rhyl
Blaenau Ffestiniog FC
0-3
Llanfairpwll
Pembroke Boro
0-4
AFC Cardiff
Taffs Well
1-2
Barry Town
Caerleon
1-0
Cardiff Corinthians
Ferndale Athletic
1-2
Ebbw Vale Town
Pentre
1-1
Abergavenny Thursdays
replay 2-1
Caerau
0-0
Brecon Corinthians
replay 2-5
Aberaman
1-3
Maesteg Park
Milford United
2-0
Llanelli
Carmarthen Town
1-2
Sully
Bridgend Town
2-2
South Glamorgan Institute
replay 1-0
Abercynon Athletic
1-1
Briton Ferry Athletic
*at Briton Ferry replay 0-1
Pontllanfraith
0-1
Haverfordwest County
Port Talbot Athletic
0-6
Merthvr Tydfil
Third Round
Caernarfon Town
0-1
Caersws
Hereford United
0-2
Bangor City
Llanfairpwll
3-1
Pwllheli & District
Kidderminster Harriers
3-1
Shrewsbury Town
Brymbo Steelworks
2-3
Mold Alex
Rhyl
1-2
BSC Shotton
Worcester C
1-2
Wrexham
Oswestry Town
5-2
Lex XI
Ton Pentre
2-4
Newport County
Brecon Corinthians
2-2
Bridgend Town
replay 0-2
Caerleon
2-3
Cardiff C
AFC Cardiff
2-2
Sully
10-9 on penalties
Briton Ferry Athletic
0-1
Ebbw Vale
Merthyr Tydfil
5-0
Milford United
Haverfordwest County
2-6
Swansea C
Maesteg Park
0-2
Barry Town
Fourth Round
Cardiff City
4-1
Mold Alex
Wrexham
8-0
Bridgend Town
Hereford United
10-1
BSC Shotton
Barry Town
6-3
Oswestry Town
Merthyr Tydfil
2-0
Ebbw Vale
Newport County
3-3
Kidderminster Harriers
replay 1-2
Llanfairpwll
0-2
Caersws
Sully
1-2
Swansea C
Fifth Round
Merthyr Tydfil
1-3
Hereford United
Wrexham
3-0
Caersws
Cardiff C
0-0
Barry Town
2-0
Swaansea C
1-1
Kidderminster Harriers
replay 0-4
Semi-finals
Wrexham
4-1
Cardiff C
Cardiff C
1-2
Wrexham
Hereford United
?
Kidderminster Harriers
Kidderminster Harriers
?
Hereford United
Final
Kidderminster Harriers
Final replay
Wrexham